Cumartesi, Ocak 28, 2023
Google search engine
Ana SayfaUncategorizedILKADIM&#39DA ASIKLAR VE SAIRLERIN DILINDEN ÇANAKKALE

ILKADIM&#39DA ASIKLAR VE SAIRLERIN DILINDEN ÇANAKKALE

Ilkadim Belediyesi tarafindan organize edilen Asiklar ve Sairlerin Dilinden Çanakkale programi davetlileri göz yaslarina bogdu.

Ilkadim Belediyesi tarafindan Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi’nde organize edilen ‘Asiklar ve Sairlerin Dilinden Çanakkale’ programi davetlileri göz yaslarina bogdu.Yogun bir katilimin gözlendigi programda asik ve sairlerin vatan, bayrak, kahramanlik temali agit, türkü ve siirleri hem hüzünlendirdi, hem duygulandirdi.

Vatan, sehitlik, bayrak ve özgürlük temali siir ve türkülerin söylendigi programda, Çanakkale Sehitleri yad edildi. Aydinli Asik Muhsin Yarali, Sivasli Asik Mehmet Kaptani, Asik Mahmut Çileli, Öksüz Ozan, Ozan Kahraman’in sehitler için söyledigi agit ve türküler yürekleri cesaretlendirerek vatan ve bayrak sevdasini bir kez daha kuvvetlendirdi. Sairlerin okudugu duygusal siirler katilimcilara duygu dolu dakikalar yasatti.

Hüzün ve cosku dolu gece

Hüzün ve cosku dolu gecede asker üniformasi giyen gençlerle birlikte okunan Mehmetçik siiri katilimcilari gözyaslarina bogdu. Gece boyunca duygu selinin yasandigi programda saz esliginde okunan agit ve türküler yürekleri dagladi, gözyaslari sel olup akti. Programin ilerleyen saatlerinde asiklarin birbirlerini tasladigi programda siir ve türkü sevdalilari tadina doyulmaz bir gece yasadi.

&#34O günleri yüregimizde yasadik&#34

Gecenin sonunda sair ve asiklara program hatirasina hediyeler takdim eden Ilkadim Belediyesi Basin Yayin Kültür ve Sosyal Isler Müdürü Oktay Çakir, “Dünya tarihinin en önemli, en anlamli, en dokunakli, en büyük muharebelerinden birisi olan Çanakkale Zaferimizin hatirasinin 102. yildönümünü asik ve sairlerimizin dilinden yad ettik. Milli kültürümüzün önemli bir parçasi olan halk asiklarimiz ve sairlerimizin dilinden ve gözünden Çanakkale destanini duygu yüklü bir programla yasadik.” diye konustu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments